Yakıt fiyatları arttıkça ikinci el ve sıfır araç alırken ilk bakılan değerlerden biri tüketim oluyor. Bu yazıda Otorik araç veritabanındaki 120 nesli tarayarak en az yakan arabalar listesini segmentlere göre hazırladık. Listedeki değerler her neslin en verimli motor seçeneğine aittir; çoğu zaman bu bir dizel veya hibrit versiyondur. Bu yüzden tabloyu “bu modelin en düşük tüketimi” olarak okumak ve kendi kullanacağınız motorun değerine ayrıca bakmak gerekir. Bu rehberde en az yakan arabalar segmentlere göre ayrı ayrı listelenmiştir.
Güncel yakıt fiyatlarını il il görmek için akaryakıt fiyatları sayfamızı, yolculuk maliyetinizi hesaplamak için rota ve yol maliyeti hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.
Küçük Sınıfta (B Segment) En Az Yakan Arabalar
Küçük sınıfta en az yakan arabalar genellikle hafif gövdeli ve küçük hacimli motorlu modellerdir. Şehir içi kullanım ağırlıklıysa küçük hatchback’ler hem tüketim hem park kolaylığı açısından avantajlıdır.
| Model ve nesil | Üretim dönemi | En düşük tüketim | Otorik değerlendirmesi |
|---|---|---|---|
| Audi A1 8X | 2010 – 2018 | 3,4 lt/100 km | Şartlı önerilir |
| Peugeot 208 I | 2012 – 2019 | 3,4 lt/100 km | Şartlı önerilir |
| Ford Fiesta 7 | 2017 – 2023 | 3,5 lt/100 km | Şartlı önerilir |
| Skoda Fabia 3 | 2014 – 2021 | 3,5 lt/100 km | Önerilir |
| Renault Clio 4 | 2012 – 2019 | 3,6 lt/100 km | Şartlı önerilir |
| Opel Corsa E | 2014 – 2019 | 3,6 lt/100 km | Şartlı önerilir |
| Dacia Sandero 2 | 2012 – 2020 | 3,7 lt/100 km | Önerilir |
Bu sınıfta düşük tüketim büyük ölçüde 1.4–1.6 litrelik dizel motorlardan gelir. Benzinli versiyonlarda değerler genellikle 1–1,5 litre daha yüksektir. Tüketimin yanında kronik sorun sayısına da bakmak gerekir: örneğin Fiesta ve 208’in yüksek riskli kronik sorun kayıtları, Fabia 3 ve Sandero 2’ye göre fazladır.
Kompakt Sınıfta (C Segment) En Az Yakan Arabalar
Kompakt sınıfta en az yakan arabalar arasında hibrit ve dizel seçenekler öne çıkar.
| Model ve nesil | Üretim dönemi | En düşük tüketim | Bagaj | Otorik değerlendirmesi |
|---|---|---|---|---|
| Opel Astra K | 2015 – 2021 | 3,5 lt/100 km | 370 lt | Önerilir |
| Honda Civic FB | 2012 – 2016 | 3,7 lt/100 km | 440 lt | Önerilir |
| Renault Megane 4 | 2016 – 2024 | 3,7 lt/100 km | 503 lt | Şartlı önerilir |
| Volkswagen Golf 7 | 2012 – 2020 | 3,8 lt/100 km | 380 lt | Önerilir |
| Audi A3 8V | 2012 – 2020 | 3,8 lt/100 km | 425 lt | Önerilir |
| Fiat Egea | 2015 – Günümüz | 3,9 lt/100 km | 520 lt | Şartlı önerilir |
Astra K, hem düşük tüketimi hem de az sayıda kronik sorun kaydıyla bu grupta öne çıkıyor. Egea ise geniş bagajı ve düşük işletme maliyetiyle tüketim-fiyat dengesinde güçlü bir seçenek. Egea’nın motor seçeneklerini Fiat Egea sayfamızda karşılaştırabilirsiniz.
Sedan ve Orta Sınıfta En Az Yakan Arabalar
Orta sınıfta en az yakan arabalar listesinde hibrit sedanlar belirgin şekilde avantajlıdır.
| Model ve nesil | Üretim dönemi | En düşük tüketim | Bagaj | Otorik değerlendirmesi |
|---|---|---|---|---|
| Dacia Logan 2 | 2012 – 2020 | 3,7 lt/100 km | 510 lt | Şartlı önerilir |
| Mercedes CLA C117 | 2013 – 2019 | 3,7 lt/100 km | 470 lt | Önerilir |
| Skoda Octavia 3 | 2013 – 2020 | 3,9 lt/100 km | 590 lt | Önerilir |
| Skoda Superb 3 | 2015 – 2024 | 4,0 lt/100 km | 625 lt | Önerilir |
| Volkswagen Passat B8 | 2014 – 2023 | 4,1 lt/100 km | 586 lt | Önerilir |
| Toyota Corolla E170 | 2013 – 2019 | 4,1 lt/100 km | 452 lt | Gönül rahatlığıyla alınır |
Octavia ve Superb, büyük bagaj hacmine rağmen 4 litre civarında tüketimle aileler için öne çıkıyor. Corolla E170 ise tüketimi biraz daha yüksek olsa da kronik sorun riskinin düşüklüğüyle güvenilirlik arayanlara hitap ediyor. Aile kullanımında tüketim kadar bagaj hacmi, arka koltuk alanı ve bakım maliyeti de belirleyicidir.
Elektrikli Araçlarda Tüketim Nasıl Okunur?
Elektrikli araçların tüketimi litre değil kWh/100 km olarak ölçülür. Otorik verilerine göre Togg T10F 13,4 kWh/100 km, Tesla Model Y 13,9 kWh/100 km ve BYD Dolphin 15,3 kWh/100 km ile en verimli elektrikliler arasında. 100 km’nin kaç liraya mal olduğunu evde ve istasyonda şarj seçeneklerine göre elektrikli araç şarj maliyeti hesaplama aracımızla görebilirsiniz.
Katalog Tüketimi ile Gerçek Tüketim Neden Farklıdır?
En az yakan arabalar listelerindeki değerler çoğunlukla katalog ölçümlerine dayanır. Üretici değerleri standart test döngülerinde ölçülür. Gerçek kullanımda tüketim genellikle %10–30 daha yüksek çıkar. Farkı büyüten başlıca etkenler:
- Şehir içi dur-kalk trafiği ve kısa mesafe kullanım
- Soğuk hava, klima ve ısıtma kullanımı
- Düşük lastik basıncı ve geniş, yüksek profilli jantlar
- Otoyolda 120 km/s üzerindeki hızlar
- Ağır yük ve tavan bagajı
Benzinli, dizel ve LPG arasındaki maliyet farkını Benzin mi Dizel mi? yazımızda ele aldık. Avrupa’daki tüketim ölçüm standardı hakkında bilgi için WLTP maddesine bakabilirsiniz.

Yalnızca Tüketime Bakarak Araç Seçilir mi?
En az yakan arabalar arasından seçim yaparken bakım ve değer kaybı da hesaba katılmalıdır. Hayır. Az yakan ama kronik arızaları pahalı bir araç, toplam maliyette daha çok harcatabilir. Otorik’teki her model sayfasında tüketimle birlikte kronik sorunları, parça değişim maliyetlerini ve bakım tablosunu birlikte görebilir, modelleri araç karşılaştırma aracıyla yan yana koyabilirsiniz. Tüm marka ve modeller için araçlar sayfamıza göz atın.
Sıkça Sorulan Sorular
En Az Yakan Araba Hangisi?
Otorik verilerine göre içten yanmalı modellerde en düşük değerler 3,4 lt/100 km ile Audi A1 8X ve Peugeot 208 I’in dizel versiyonlarına aittir. Elektriklilerde Togg T10F 13,4 kWh/100 km ile en verimli modeller arasındadır.
En Az Yakan Sedan Araba Hangisi?
Listedeki sedanlar arasında Dacia Logan 2 ve Mercedes CLA C117 3,7 lt/100 km ile en düşük değerlere sahiptir. Büyük bagaj isteyenler için Skoda Octavia 3 ve Superb 3 öne çıkar.
Katalog Tüketimi Gerçek Tüketimi Gösterir Mi?
Tam olarak göstermez. Gerçek kullanımda trafik, hava sıcaklığı, hız ve lastik basıncına bağlı olarak tüketim genellikle %10–30 daha yüksek çıkar.
Dizel Mi Benzinli Mi Daha Az Yakar?
Aynı sınıftaki dizel motorlar genellikle daha az yakar. Ancak kısa mesafe kullanımda dizelin DPF ve bakım maliyetleri avantajı azaltabilir.
Az Yakan Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Tüketimin yanında kronik sorun kayıtları, parça değişim maliyetleri, bakım tablosu ve ikinci el değeri birlikte değerlendirilmelidir.




Yorumlar 0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yazın!